Salta al contingut
Màrqueting15 min de lectura

Empreses amb pàgina web: dades 2025 i com convertir

El 2025, el 83,4 % de les empreses de l’Estat tenen web (UE: 79,0 %). Funcions habituals i com ha de ser una web B2B que generi contactes.

Francesc BeumalaFrancesc Beumala · Fundador, soci i CEO d'ARTIC
Empreses amb pàgina web: dades 2025 i com convertir
En aquest article
  1. Quantes empreses tenen web: l’Estat, la UE i el context
  2. Què ofereixen les webs: catàleg, comandes, xarxes, idiomes i xat
  3. Diferències per mida i com treure’n avantatge
  4. Velocitat i rendiment: la base d’una web B2B que converteix
  5. SEO tècnic i visibilitat (també en respostes d’IA)
  6. Missatges clars, arquitectura de contingut i multilingüe que ven
  7. Formularis, xat i rutes de conversió: captar la demanda
  8. Mesura, ROI i palanques per escalar el pipeline
  9. Com posar-ho en pràctica en 90 dies: full de ruta accionable
  10. Preguntes freqüents
  11. Fonts i metodologia

El 2025, el 83,4 % de les empreses de l’Estat (10 o més persones ocupades, sense el sector financer) tenen pàgina web, davant del 79,0 % a la UE‑27, segons Eurostat (enquesta TIC a les empreses, dataset isoc_ciweb, actualitzat el 2026‑02‑27). Les funcions més habituals a l’Estat són catàleg i preus (69,7 %), contingut en diversos idiomes (38,2 %), xat de suport (12,4 %) i comandes en línia (18,1 %).

En resum

  • A l’Estat espanyol, el 83,4 % de les empreses tenen web (UE‑27: 79,0 %, 2025).
  • El 69,7 % publica catàleg i llistes de preus (UE‑27: 66,4 %, 2025).
  • Només el 18,1 % permet comandes o reserves en línia (UE‑27: 22,5 %, 2025).
  • El 38,2 % ofereix la web en almenys dos idiomes (UE‑27: 29,5 %, 2025).
  • El xat de suport és present en el 12,4 % de webs (UE‑27: 9,1 %, 2025).

Quantes empreses tenen web: l’Estat, la UE i el context

El 2025, el 83,4 % de les empreses de l’Estat amb 10 o més persones ocupades (sense el sector financer) tenen pàgina web, per sobre del 79,0 % a la UE‑27. Font: Eurostat, enquesta sobre l’ús de les TIC i el comerç electrònic a les empreses (dataset isoc_ciweb, actualitzat el 2026‑02‑27).

Per països de referència, el nivell és inferior a Alemanya (91,7 %) i als Països Baixos (91,8 %), però superior a França (73,8 %), Itàlia (76,5 %) i Portugal (62,9 %). La dinàmica recent també és positiva: del 76,8 % (2021) i 77,4 % (2023) fins al 83,4 % (2025). En B2B, això confirma que “tenir web” és ja un estàndard competitiu: els teus compradors la consulten abans de parlar amb vendes.

Implicació per a equips comercials i de màrqueting: si gairebé tothom hi és, la diferència competitiva no és la presència, sinó què ofereixes (contingut, claredat de missatge, velocitat) i com captes la demanda (formularis, xat, analítica) per convertir visites en oportunitats.

Si operes en mercats madurs com l’àrea de Barcelona, on la presència digital empresarial és elevada, és clau destacar en velocitat, SEO tècnic i propostes de valor clares per no ser “una més” als resultats de cerca. Consulta el context de les empreses a Barcelona per orientar la teva priorització sectorial.

L’Estat espanyol davant la UE i altres països% d’empreses de 10 o més persones (2025). Indicador: «Enterprises with a website»
  1. Països Baixos91,8 %
  2. Alemanya91,7 %
  3. Estat espanyol83,4 %
  4. UE-2779,0 %
  5. Itàlia76,5 %
  6. França73,8 %
  7. Portugal62,9 %

Font: Eurostat (isoc_ciweb), 2025

Exemple pràctic: una pime industrial del Vallès Occidental que ja té web però amb baixa indexació a Google. Prioritats: 1) fer-la ràpida i estable; 2) explicar el producte amb claredat (problema-solució, especificacions i rangs de preu); 3) habilitar rutes de conversió (formulari curt, xat) i 4) mesurar fins a MQL per iterar.

Indicadors clau de presència web empresarial: Estat vs UE‑27

Indicador Estat espanyol UE‑27 Any
Empreses amb web 83,4 % 79,0 % 2025
Web amb catàleg i preus 69,7 % 66,4 % 2025
Web amb comandes en línia 18,1 % 22,5 % 2025
Web amb enllaços a xarxes socials 42,8 % 40,6 % 2021
Web en almenys dos idiomes 38,2 % 29,5 % 2025
Web amb xat de suport 12,4 % 9,1 % 2025

Què ofereixen les webs: catàleg, comandes, xarxes, idiomes i xat

Entre les empreses de l’Estat que tenen web, el 69,7 % publica descripció de béns o serveis i llistes de preus, lleugerament per sobre de la UE‑27 (66,4 %, 2025). Les comandes, reserves o compres en línia les permeten el 18,1 % de les empreses (UE‑27: 22,5 %, 2025), fet que mostra que l’e‑commerce integrat a la web corporativa és encara minoritari en entorns B2B.

Pel que fa a presència internacional, el 38,2 % publica la web en almenys dos idiomes (UE‑27: 29,5 %, 2025). El xat de suport hi és al 12,4 % de webs (UE‑27: 9,1 %, 2025), una oportunitat per diferenciar-se amb atenció en temps real. Sobre enllaços a xarxes socials, l’última dada disponible és del 2021: 42,8 % a l’Estat i 40,6 % a la UE‑27.

Lectura per a B2B:

  • Catàleg i preus: ja és una expectativa bàsica. Sense abast, casos d’ús i rangs de preu, et poden descartar abans de contactar.
  • Comandes online: encara que no venguis 100 % en línia, permetre sol·licituds de pressupost o reserves estructurades accelera el cicle comercial.
  • Idiomes: publicar en anglès (i en l’idioma del mercat objectiu) amplia la captació internacional.
  • Xat: resol dubtes tècnics i recull dades de contacte quan el formulari llarg frena la conversió.
Indicadors relacionats% d’empreses de 10 o més persones (2025); descripcions d’Eurostat

Estat espanyolUE-27

  1. Amb web83,4 %79,0 %
  2. Catàleg i preus69,7 %66,4 %
  3. Comandes en línia18,1 %22,5 %
  4. Enllaços a xarxes42,8 %40,6 %
  5. Diversos idiomes38,2 %29,5 %
  6. Xat d’atenció12,4 %9,1 %

Font: Eurostat (isoc_ciweb)

Exemple aplicat: una fabricant de components a Manresa que exporta al nord d’Europa pot prioritzar un microsite en anglès amb fitxes tècniques descarregables, xat en horari d’oficina i formularis per cas d’ús. Complementa-ho amb “sol·licita demo” i camps de qualificació (sector, volum, termini) per alimentar el CRM amb context de compra.

Diferències per mida i com treure’n avantatge

L’adopció de web creix amb la mida de l’empresa. A l’Estat (2025), tenen web el 81,2 % de les de 10–49, el 92,5 % de les de 50–249 i el 98,2 % de les de 250+; a la UE‑27 els valors són 76,7 %, 89,7 % i 95,7 %, respectivament. Les grans ja freguen el sostre d’adopció, mentre que moltes pimes encara poden diferenciar-se pel nivell de qualitat i de captació.

Per funcionalitats, la pauta és similar: a mesura que creix la mida, augmenta la sofisticació. A l’Estat (2025), “catàleg i preus” arriba al 83,5 % de les empreses de 250+, i “diversos idiomes” al 77,3 % en aquest tram. El xat s’hi troba al 28,4 % de les grans, davant de l’11,3 % de les petites (10–49). En comandes en línia, les empreses de 250+ són al 33,2 %, en línia amb la UE (33,7 %).

Oportunitats segons mida:

  • 10–49 persones: prioritza velocitat, missatge clar i formularis simples; impacte alt amb inversió moderada.
  • 50–249: afegeix contingut tècnic, rangs de preu i idiomes; reforça SEO tècnic per escalar trànsit orgànic.
  • 250+: connecta web amb processos comercials (xat, reserves, pressupostos complexos) i mesurament end‑to‑end fins a la venda.
Per mida d’empresa% d’empreses (2025)

Estat espanyolUE-27

  1. 10 a 49 ocupats81,2 %76,7 %
  2. 50 a 249 ocupats92,5 %89,7 %
  3. 250 o més98,2 %95,7 %
  4. Total (10 o més)83,4 %79,0 %

Font: Eurostat (isoc_ciweb), 2025

Exemple pas a pas (pime industrial al Gironès, 40 persones): 1) auditoria ràpida de rendiment i SEO per resoldre bloquejos d’indexació; 2) 10 fitxes de producte amb FAQs i rang de preus; 3) formulari en tres passos (ús, volum, termini) connectat al CRM; 4) versió en anglès de les 10 fitxes prioritzades per demanda; 5) xat en horari comercial amb guies de conversa i derivació a vendes.

Velocitat i rendiment: la base d’una web B2B que converteix

La velocitat percebuda i l’estabilitat de la càrrega condicionen si l’usuari llegeix, interactua i completa un formulari. En B2B, on sovint la consulta és tècnica, cada segon de bloqueig o una interfície inestable pot avortar l’oportunitat.

Per on començar:

  • Pes i criticitat: optimitza imatges, càrrega diferida i elimina scripts innecessaris.
  • Renderitzat: CSS crític prioritzat, evitant cadenes de recursos i amb memòria cau efectiva.
  • Servidor: CDN i compressió; si hi ha latència als mercats objectiu, avalua infraestructura moderna.
  • Desplegament: proves E2E i monitoratge sintètic per evitar regressions.

Exemple real: al projecte Abujardar: web el doble de ràpida i trànsit ×2 en un mes · ARTIC, accelerar la web i sanejar el SEO tècnic es va traduir en una càrrega el doble de ràpida i en duplicar el trànsit en un mes.

Pla de 2 setmanes per a una mediana B2B d’Alacant: 1) mesurar temps reals per plantilla i país objectiu; 2) reduir pes de pàgines crítiques (inici, serveis, fitxes); 3) reordenar recursos per a un First Paint estable; 4) eliminar etiquetes de màrqueting duplicades; 5) establir llindars de rendiment a la CI/CD. Si necessites suport, l’Agència d’optimització web pot executar aquestes millores sense refer la web.

Consell d’ARTIC: vincula cada millora de rendiment a un objectiu de negoci (més pàgines vistes per sessió, millor taxa de formulari). Així prioritzes el que mou pipeline, no només mètriques tècniques.

SEO tècnic i visibilitat (també en respostes d’IA)

Amb bona part de les empreses presents a la web, la diferència és ser fàcilment trobable i interpretable per cercadors i assistents d’IA. El SEO tècnic assegura rastreig i indexació correctes, mentre que el contingut resol la intenció de cerca del decisor B2B.

Prioritats recomanades:

  • Rastreig i indexació: arquitectura clara, sitemaps nets, canòniques i control de duplicats.
  • Dades estructurades: marca serveis/productes, FAQs i organització per millorar l’elegibilitat.
  • Contingut i enllaçat intern: clústers temàtics per cas d’ús amb CTAs consistents.
  • Internacional: hreflang, versions per idioma i matisos locals.
  • GEO/SEO per a IA: optimitza perquè els assistents citin la teva marca amb respostes verificables.

Accions en 30 dies: resol errors 4xx/5xx, paginació i paràmetres; implementa schema a serveis clau; publica 5 FAQs que responguin preguntes de compra; i, si operes fora, activa el SEO internacional. Per al fonamental, una Agència de SEO Tècnic accelera l’execució i, en paral·lel, pots treballar el SEO per a IA B2B per augmentar la probabilitat de ser citat a respostes generatives.

Com a referència de maduresa digital a la regió, revisa prioritats a la guia de digitalització per a pimes de Catalunya i Andorra. Exemple: una empresa de components a Andorra la Vella crea un hub de “selecció de materials” amb filtres per sector i afegeix schema per propietats tècniques; l’efecte esperat és més impressions qualificades i converses comercials de més qualitat.

Missatges clars, arquitectura de contingut i multilingüe que ven

El 69,7 % de les empreses amb web a l’Estat publiquen catàleg i preus (2025). Per destacar, cal anar més enllà del llistat: explicar el valor, l’encaix i els límits de l’oferta. I si vens fora, el 38,2 % amb web en diversos idiomes (2025) indica marge per diferenciar-se amb localització cuidada.

Estructura recomanada B2B:

  • Inici: proposta de valor concreta (què resols, per a qui i amb quina prova social).
  • Serveis/Productes: problema → solució → especificacions → rangs de preu → CTA.
  • Casos de client: impacte i procés amb enllaç a contacte. Un enfoc de disseny amb propòsit com a Universitat Jaume I: Dissenys web amb propòsit ajuda a alinear UX i objectius.
  • Recursos: guies i FAQs per etapa de compra.
  • Idiomes: prioritza anglès i mercats focus; cuida terminologia tècnica i hreflang.

Quan necessitis pàgines d’alta conversió per campanyes o segments, confia en una Agència de Landing Pages. Treballar títols orientats a resultat, beneficis abans que característiques i CTAs visibles en tot el recorregut marca diferències clares de conversió.

Exemple aplicat (empresa tecnològica a Palma): definició de 3 propostes de valor per vertical, 12 pàgines de cas d’ús amb rangs de preu orientatius i biblioteca de recursos amb fitxes descarregables en català, castellà i anglès. Resultat esperable: més temps en pàgina, millor qualificació i més sol·licituds de demo.

Formularis, xat i rutes de conversió: captar la demanda

Tot i que només el 12,4 % de les webs de l’Estat incorporen xat (UE‑27: 9,1 %, 2025), és una via eficaç per resoldre dubtes tècnics i reduir fricció en la primera conversa. I si el 18,1 % ofereix comandes o reserves en línia (2025), habilitar sol·licituds de pressupost o demos amb informació ben estructurada marca la diferència.

Bones pràctiques de captació:

  • Formularis: demana el mínim (nom, email, empresa, necessitat) i usa camps condicionals segons etapa. Resposta automàtica útil i termini clar.
  • Xat: defineix horaris, guies i derivació a humà per a comptes d’alt potencial. Integra consentiment i registre al CRM.
  • Rutes de conversió: un únic CTA principal per pàgina; elements secundaris (descàrrega tècnica) per quan no hi ha intenció immediata.
  • A/B testing: prova titulars, longituds i missatges d’error.

Exemple pas a pas (distribuïdor B2B a Andorra la Vella, 80 persones): 1) unificar tots els formularis amb lògica condicional; 2) activar xat a pàgines d’alta intenció (preus, fitxes tècniques); 3) dissenyar “sol·licita pressupost” amb opció d’adjuntar plànols; 4) rutar per vertical i mida de compte; 5) revisar mensualment la caiguda per camp i el temps de resposta.

Recorda: el valor d’una bona ruta de conversió depèn de com de ràpid reps i qualifiques la demanda; sense SLA intern i integració amb CRM, es perd part del potencial.

Mesura, ROI i palanques per escalar el pipeline

Mesurar és imprescindible per prioritzar. Connecta analítica de comportament (pàgines vistes, percentatge d’scroll, clics en CTAs) amb resultats de negoci (MQLs, reunions, ofertes, vendes). Així sabràs si les millores de velocitat, SEO o formularis impacten realment en pipeline.

KPIs mínims per palanca:

  • Velocitat: taxa d’abandonament i temps a interacció en pàgines clau.
  • SEO: clics i impressions per intenció de compra; pàgines que generen formularis.
  • Conversió: ràtio visita→MQL i MQL→oportunitat per canal.
  • Xat: temps de primera resposta i reunions agendades.

Calcula el valor del teu SEO amb aquest mini-model (introdueix les teves xifres):

Calcula quant val el teu trànsit orgànic

El que costaria aconseguir les mateixes visites amb anuncis i els contactes que generen. Valors d’exemple.

Equival en anuncis a (al mes)
–
Contactes al mes
–
Clients a l’any
–
Vendes estimades a l’any
–

Estimació orientativa: els resultats reals depenen del sector, l’oferta i la capacitat comercial.

Vull un càlcul amb les meves dades

Per accelerar l’aprenentatge, executa un sprint de 12 setmanes amb fites clares i revisions quinzenals. Documenta hipòtesis i experiments per no repetir errors i tanca el bucle amb vendes: etiqueta els leads per oferta/vertical i analitza quines pàgines van visitar abans de demanar contacte. Això t’indicarà on invertir en nous continguts o on simplificar un formulari.

Com posar-ho en pràctica en 90 dies: full de ruta accionable

Objectiu: una web B2B més ràpida, clara i mesurable que generi més contactes qualificats. Proposta de 90 dies en tres fases amb entregables concrets.

Fase 1 (0–30 dies) – Fonaments:

  • Auditoria tècnica i de continguts; defineix 5–7 pàgines d’alt impacte.
  • Millores de rendiment en plantilles crítiques i neteja d’etiquetes.
  • Missatgeria: titulars i proves socials; wireframes de pàgines clau.

Fase 2 (31–60 dies) – Captació:

  • Publica noves pàgines/idiomes prioritzats.
  • Formularis amb lògica condicional i thank‑you pages amb següent pas.
  • Xat a pàgines d’alta intenció amb guies i handoff a vendes.

Fase 3 (61–90 dies) – Escala i aprenentatge:

  • Implementa dades estructurades i refina l’enllaçat intern.
  • Proves A/B en CTAs i còpies de formularis.
  • Quadre de comandament de KPIs i ritual de revisió quinzenal.

L’equip d’ARTIC treballant a l’oficina

Si necessites reforç d’execució, ARTIC pot treballar amb el teu equip per implementar millores tàctiques de rendiment i conversió, i perquè el teu lloc s’alineï amb objectius comercials. Utilitza aquest benchmark (Estat vs UE‑27) per fixar objectius realistes per funcionalitat (idiomes, xat, catàleg) i alinea’ls amb el teu procés comercial. Allò que no publiques o no es troba ràpid, no existeix per al teu comprador.

Preguntes freqüents

Quin percentatge d’empreses tenen web a l’Estat?

El 2025, el 83,4 % de les empreses de l’Estat amb 10 o més persones ocupades tenen pàgina web, segons Eurostat (enquesta TIC a les empreses, dataset isoc_ciweb, actualitzat el 2026‑02‑27). La mitjana de la UE‑27 és del 79,0 %.

Quines funcions són més comunes a les webs empresarials?

El més habitual és publicar catàleg i preus (69,7 % a l’Estat, 2025). També destaquen els continguts en diversos idiomes (38,2 %) i, en menor mesura, el xat de suport (12,4 %) i les comandes o reserves en línia (18,1 %).

Com es compara l’Estat amb la UE en comandes en línia?

El 2025, el 18,1 % de les empreses de l’Estat ofereixen comandes o reserves en línia, per sota del 22,5 % de la UE‑27. És una àrea on moltes companyies B2B encara poden millorar l’experiència de compra o de sol·licitud de pressupost.

Compensa traduir la web a altres idiomes en B2B?

Sí. El 2025, el 38,2 % d’empreses de l’Estat tenen web en almenys dos idiomes (UE‑27: 29,5 %), cosa que suggereix beneficis competitius clars. Prioritza anglès i els idiomes dels teus mercats objectiu amb hreflang i terminologia consistent.

El xat a la web funciona en entorns B2B?

Funciona si s’usa amb criteri: horaris clars, guies de conversa i derivació a humà per a comptes d’alt potencial. A l’Estat, el 12,4 % de webs l’incorporen (2025), de manera que encara és una via de diferenciació.

Què he de mesurar per saber si la meva web genera bons leads?

Controla la ràtio visita→MQL i MQL→oportunitat, els formularis per pàgina i canal, el rendiment de pàgines clau i el temps de resposta del xat. Connecta-ho al CRM per atribuir ingressos i prioritzar millores.

Per on començo si la meva web és lenta i no capta contactes?

Comença amb una auditoria tècnica i de continguts, corregeix bloquejos de rastreig, accelera plantilles crítiques, simplifica formularis i afegeix un xat a pàgines d’alta intenció. Defineix un pla de 90 dies amb objectius mesurables i revisions quinzenals.

Fonts i metodologia

  • Eurostat, enquesta sobre l’ús de les TIC i el comerç electrònic a les empreses: empreses de 10 o més persones ocupades, sense el sector financer (base de dades).
  • Els exemples de clients enllaçats són projectes reals d’ARTIC. Les calculadores són orientatives.
Compartir

Fem créixer el teu negoci B2B

Explica'ns el teu repte i et proposem una estratègia a mida, sense compromís.

Parlem del teu projecte

Explica’ns què necessites i et proposem un pla concret, sense compromís.

Les teves dades
La teva empresa

Facturació anual

Actualment…

El teu projecte

Què necessites?

Inversió prevista

Informació bàsica sobre protecció de dades
Responsable:
ARTIC AGENCY DIGITAL CONSULTING, S.L.
Finalitat:
Respondre a la teva sol·licitud i, si ho marques, enviar-te novetats.
Legitimació:
Mesures precontractuals a petició teva i, per a les novetats, el teu consentiment.
Destinataris:
No cedim les teves dades, llevat d'obligació legal. Les tracten proveïdors d'allotjament i correu per compte nostre.
Drets:
Accés, rectificació, supressió, oposició, limitació i portabilitat, a [email protected].

Més informació a la política de privadesa.

Les teves dades estan protegides.